Frukostseminarium i Malmö – Compliance and Incident Management
De senaste åren har en rad nya direktiv gällande IT- och informationssäkerhet införts. En gemensam nämnare för flera av dessa, däribland GDPR och NIS, är krav på incidenthantering – förmågan att kunna upptäcka, hantera och utreda incidenter.
En incident kan vara ett misstag, en olycka, eller som oftast när vi får träda in, regelrätta attacker som har ett specifikt syfte. En säkerhetsincident är något som plötsligt sker och kan skaka en hel organisation.
Att etablera och efterleva en fungerande incidenthanteringsprocess kan dock vara en utmaning för många organisationer. För att tydliggöra vad som krävs ur ett compliance-perspektiv arrangerar Sentor ett frukostseminarium med två av våra experter inom incidenthantering som talare.
Talare: Mats Malmberg.
Mats har sin bas i Malmö där han arbetar som senior informationssäkerhetskonsult med fokus på ledningssystem, såsom ISO 27001 och NIST. I sin roll hjälper Mats organisationer att på ett strukturerat och effektivt sätt skapa och implementera rutiner och policys för incident management utifrån olika compliance-krav.
Talare: Charlie Svensson.
Som teknisk säkerhetskonsult har Charlie arbetat med penetrationstester, applikationssäkerhet och social engineering. Under årens lopp har han även hjälpt organisationer att hantera diverse kritiska incidenter hos företag i sin roll som teknisk säkerhetskonsult. Charlie arbetar för närvarande som ansvarig för Sentors Security Operations Center.
Tillsammans kommer de gå igenom:
- Vad de aktuella regelverken, främst GDPR och NIS, säger om incidenthantering
- Vilka konsekvenser som väntar om man bryter mot regelverken
- Praktiska tips och råd på hur man förbättrar organisationens incidenthanteringsarbete
- Verkliga exempel på både lyckade och misslyckade fall av incidenthantering
Praktisk information
Plats: Elite Adlon Hotel, Mäster Johansgatan 15, Malmö
Datum: 14/2
Tid: 08.00 – 10.00
Frukost: Ingår
Kostnad: Avgiftsfritt för alla som registrerat sig (utebliven närvaro utan avanmälan debiteras dock 495 kr i administrationsavgift)
Anmälan: Anmälan är stängd