Välkommen till Sentors populära frukostseminarium på Berns med tema IT-säkerhet
Välkommen till Sentors populära frukostseminarium på Berns med tema IT-säkerhet. Den här gången handlar det om säkerhet i SOA-miljöer.
Pär Lundqvist, Skandiabanken: ”Hur man bör arbeta med IT-säkerhet i en tjänsteorienterad arkitektur (SOA)”
Många företag väljer att göra om sin traditionella IT-miljö till en tjänsteorienterad arkitektur (SOA). Den största vinsten är flexibiliteten. Men med flexibiliteten kommer också en ökad exponering. En viktig pusselbit för att ett SOA-projekt ska bli framgångsrikt är därför att säkerhetstänket finns med från start i projektet, samt att man tidigt jobbar fram bra rutiner och verktyg för det löpande säkerhetsarbetet. Välkommen att lyssna till Pär Lundqvist, chefsarkitekt på Skandiabanken, som utifrån sina erfarenheter talar om hur man bäst bör arbeta med IT-säkerhet i SOA-miljöer.
I sitt föredrag diskuterar Pär Lundqvist bland annat:
- Hur man framgångsrikt bör arbeta med säkerhet i SOA-miljöer
- Säkerhetsaspekten i utvecklingen av en SOA-miljö
- Skandiabankens erfarenheter av SOA i ljuset av deras satsning på sin nya internetbank
| Datum | Den 25 mars 2009 |
| Tid | 8.30 – 10.00 |
| Plats | Berns Hotel och Konferens, Näckströmsgatan 8, Spegelsalen, 1 trappa |
| Föreläsare | Pär Lundqvist, chefsarkitekt på Skandiabanken |
| O.s.a | E-posta ditt svar till seminarium@sentor.se eller ring 08-545 333 00. Senast den 17 mars behöver vi ditt svar. OBS! Begränsat antal platser |
| Förtäring | Vi bjuder på en rejäl frukost medan ni lyssnar på föredraget. |
| Pris | Kostnadsfritt |
Om Skandiabanken
Skandiabanken är en prisbelönt internetbank med verksamhet i Sverige och Norge som erbjuder ett komplett utbud inom bank,
sparande och placeringar. Skandiabanken har arbetat med SOA-idéer sedan 1994, innan sättet att strukturera tjänster hade
ett eget namn. Idag talar personer från Skandiabanken på konferenser i ämnet i olika länder runt om i världen. Skandias
nya internetbank, som är byggd som en SOA-miljö, lanseras i mars i år.
Om Sentor
Sentor är ett av Skandinaviens ledande företag inom IT-säkerhet. Vi arbetar med skydda våra kunders affärsverksamheter
och digitala tillgångar, dels genom att hjälpa dem att bygga starka skydd runt sina nätverk, dels genom att övervaka
nätverken dygnet runt för att upptäcka och hindra angripare som tagit sig förbi försvarsmurarna.
Varmt välkommen
E-posta till seminarium@sentor.se eller ring 08-545 333 00 om du vill delta i
seminariet. Du får gärna ta med dina kollegor om du vill – anmäl hur många ni kommer. Senast den 17 mars behöver vi ditt svar.
P.S. Seminariet har ett begränsat deltagarantal, så boka i tid så att ingen tar din plats!





